Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Meliasz Młodszy

 

Meliasz Młodszy – ikona magii w Ronie, a przede wszystkim w Suma Drevisz, syn Meliasza Starszego, wybitny czarodziej, jeden z pięciu założycieli Akademii Magicznej Otesz Mistika, członek I Oddziału Legendarnych.

Życie Meliasza Młodszego od samych narodzin związane było z magią. Nie tylko był on synem najpotężniejszego czarodzieja poprzednich stuleci, ale również jego matka, Kaszja ze Starożytnych, była magiczką o rodzinnej historii sięgającej Dorromerona. Nic więc dziwnego, że z połączenia się tej dwójki na świat przyszło cudowne dziecko. Swoją mocą dorównywał ojcu jeszcze będąc dzieckiem. Natomiast przekonaniami bardziej przypominał matkę, a nawet jej przedwczesne odejście nie zmieniło jego nastawienia. Meliasz był Suminitą, który łączył w sobie nie tylko ponadprzeciętną inteligencję, ale również niezgłębioną mądrość. Lata dziecięce spędził w większości w wieży swego ojca, przyglądając się rozmaitym eksperymentom magicznym, ale lubił również przemierzać szlaki Lasu Starożytnych, gdzie odkrywał pradawne runy, przynosił je matce, by ta tłumaczyła mu ich znaczenie.

Podczas krucjaty ojca, Meliasz Młodszy był jeszcze nastolatkiem. Co prawda odmówił ojcu wzięcia udziału w wyprawie, ale nie był na tyle silny, by otwarcie stanąć w jego opozycji. Pozostał w rodzinnym domu pod Razen Deisz, szukając mądrości, ale ta przyszła do niego nie z ksiąg, ani magicznych drzew, a od czlowieka imieniem Arta, czyli właśnie tego który postawił się jego ojcu w Krainie Środka. Meliasz nie rozpaczał po ojcu. Jego porażkę uznał za logiczną kolej rzeczy, wierząc że każdej akcji towarzyszy reakcja, co również dotyczy się magii. Meliasz Starszy atakując jako pierwszy spotkał się w końcu ze swoim przeciwieństwem, czyli Artą. Dlatego właśnie jego syn postanowił nie atakować nigdy nikogo, by nie natrafić na przeciwnika, który by go powstrzymał, a postanowił działać jedynie w obronie by stanowić sprzeciw dla tych, którzy szerzą przemoc i agresję. Na pewno nie można o nim powiedzieć, że był osobą słabą z charakteru. Wręcz przeciwnie, jego opanowanie i siła ducha były godne pozazdroszczenia. Dzięki takim cechom Meliasz mógł rozwijać się w dziedzinie magii praktycznie bez ograniczeń. Już o jego ojcu mówiło się, że z pomocą magii potrafił stworzyć niemalże wszystko, ale Meliasz dorósł do tego poziomu już w swojej młodości. To, do czego był zdolny później pozostanie zagadką, którą przyszło zgłębić tylko nielicznym.

Niedługo po śmierci ojca, Meliasz postanowił, aby jego szkodom stała się zadość i tak rozpoczął przygotowywanie planów do stworzenia szkoły uczącej nie tylko magii, ale również wskazującym swoim adeptom właściwą ścieżkę, albo raczej rozwidlenie na ścieżkę dobrą i złą, wybór pozostawiając już im samym. Szkołę założył wraz ze znanymi sobie czterema innymi czarodziejami, a byli to: Kosta-Ris, Melanis z Południa, Jervis Śpiący i Gaioz pierwszy dowódca gwardii Suminitów. Głównym inicjatorem był Meliasz, a gdy szkoła zyskała miano akademii, wówczas Meliaszowi dostał się tytuł pierwszego jej rektora. Akademia finalnie stanęła w Razen Deisz pod koniec pierwszej połowy V wieku.

Według legend Suminitów, Meliasz był jednym z trzech znanych osób, które przeszły przez portal prowadzący do Sfery Magicznej i przeżyły. Do pozostałych należał właśnie jego ojciec, Melisasz Starszy i Bernadin Delaney zwany Nelesem.

Meliasz z ciekawością podróżował do Krainy Środka, gdy powstało tam nowe królestwo o nazwie Erellan, założone przecież przez jego młodszego rodaka. Mówi się, że Erellan i Meliasz stali się najlepszymi przyjaciółmi, a ich sojusz wzmocnił centralną część Rony na długie dziesięciolecia. Był to czas, w którym czarodziej był jeszcze skory do angażowania się w przygody i sprawy dotyczące Rony, mimo że był w słusznym wieku. Na starość wystąpił z Oddziału Legendarnych i powrócił do swojego domu na terenie Akademii, gdzie do samego końca pokazywał studentom najskrytsze uroki magii, a mówi się, że nikt bardziej od Meliasza Młodszego nie pokochał magii i nikt bardziej nie zgłębił jej tajników niż on. Do tej pory w Akademii znajdują się całe półki tomów ksiąg z zaklęciami stworzonymi i spisanymi przez Meliasza Młodszego.