Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Pański Portal

panski portal

 

Pański Portal – jeden z trzech aktywnie działających magicznych drzwi portacyjnych w Królestwie Erellanu. Ten akurat skryty jest w podziemnych korytarzach Śródgrodzia i oddalony o ok. 12 mil na wschód i o kilkanaście kondygnacji w dół od królewskiego pałacu. Z racji na zarezerwowanie go prawie wyłącznie dla władz królestwa i ważnych osobistości, nie jest często używany.

Jak wszystkie portale królestwa, podobnie Pański Portal ma kształt trójkąta równobocznego. Ściany zbudowane są w całości z metalu (w tym przypadku spiżu, z uwagi na odległy i nie do końca określony czas jego powstania). Krawędzie wrót mają półkoliste wgłębienia na magiczne kule z ładunkiem magicznym i danymi dotyczącymi miejsca portacji. Rzecz jasna, aby użyć portal należy takie kule mieć przy sobie, jeśli nie znawcę od sztuk magicznych Szkoły Auxiliusu.

Portal miał w przeszłości Śródgrodzia spore znaczenie strategiczne. Tam właśnie mogli uciekać władcy, gdy tron był zagrożony, ale tamtędy również podróżowali nierzadko szpiedzy, by móc poruszać się i przemieszczać na spore odległości niepostrzeżenie. W militarnie ciężkich sytuacjach przepuszczano tamtędy drobniejsze sprawne oddziały zbrojne by w mgnieniu oka zmienić układ sił w jedną lub drugą stronę. Obecnie Pański Korytarz wraz z Portalem pokryte są kurzem i pajęczynami, co nie zmienia faktu, że wciąż da się tamtędy podróżować.