Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Księżniczka Relaje

 

Księżniczka Relaje – Ukalitka, dama dwordu w Sikarze w Górach Podniebnych żyjąca od 1058 roku wg kalendarza erellańskiego po dzień dzisiejszy (obecnie 24 lata). Z pochodzenia dalsza kuzynka sióstr władających w górach przez ostatnie dekaty: Anche Konig i Lanke. Dzięki zdobytym wpływom na dworze Erellanu, stała się nieoficjalną przywódczynią Ukalitów mimo, że nie nosi tytułu Wielkiego Guru, co jest wymagane do sprawowania tej roli. Poślubiła generała Nandate, dowódcę ukalickiej armii, by razem ustawić się na pozycji pary rządzącej Pahadan Ukalo.

Relaje nosi miano księżniczki ze względu na pokrewieństwo z królową Anche – mimo, że wśród ludzi gór nie uznaje się takiego tytułu, to zwyczaje erellańskie łatwo przenikają nawet w tamte rejony, a młodzi i wpływowi górale z wielką ochotą pragną budować nowe struktury w oparciu o południową modę. Doskonałym tego przykładem jest Relaje, która od najmłodszych lat wychowywana była na potencjalną przyszłą władczynię lub przynajmniej bogatą szlachciankę. W wieku 15 lat przywieziono ją na królewskie gody do Śródgrodzia, gdzie była jedną z czwórki głownych kandydatek na żonę dla króla Septiela Koniga. Jak wiadomo z historii Erellanu, gody spełzły na niczym. Dla księżniczki Relaje był to jednak początek fascynującej drogi. Przez następnych kilka lat towarzyszyła swojej sporo starszej kuzynce Lanke, która uczyła ją poruszania się po pałacowych korytarzach, wskazywała na to, co jest istotne na dworze, ale co ważniejsze, jak zadbać o zrealizowanie własnych zamysłów wbrew przeciwnościom. Już w Śródgrodziu Relaje zyskała sobie sławę piękności i najbardziej lubianej damy dworu królewskiego. Nawiązała też liczne kontakty biznesowe, które później zgrabnie wykorzystała w swojej rodzimej Sikarze.

W wieku 20 lat wróciła do domu w stolicy Gór Podniebnych, gdzie przedstawiła się możnym jako zupełnie nowa osoba, co spotkało się z niemałym zainteresowaniem. Mimo wielu chętnych do poślubienia jej, ta zdecydowała się na niełatwe zaloty do generała Nandate, co również zakończyło się powodzeniem i w dwa lata później wzięła z nim ślub czyniąc z tego wydarzenia najbardziej oczekiwaną ceremonię tego pokolenia.

Relaje nie cieszyła się jednak poparciem wśród rady Guru, którzy do tej pory skutecznie decydowali o nastawieniu społeczności ukalickiej. Jednakże, ku ich zaskoczeniu, tym razem sytuacja była odwrotna. To księżniczka wpierw zyskała sobie przychylności ludu, a guru musieli podporządkować się jej woli. Razem z mężem, dowódcą sił zbrojnych stanowią najpotężniejszą parę w Sikarze, co sprawia, że mimo braku oficjalnych godności przywódczych, to Relaje sprawuje faktyczne rządy w górach dbając o dobrobyt całości społeczeństwa łącznie z biedotą i pozostając ulubienicą tłumów aż do dziś. Mimo braku tytułu książęcego, określenie „księżniczka” stało się jej przydomkiem, stąd księżniczka Relaje będzie publicznie uznawaną władczynią Ukalitów od 1080 roku.