Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Oświeceni z Gór Podniebnych

 

Oświeceni z Gór Podniebnych – najstarszy naród Rony, którego początki upatruje się jeszcze wśród Starożytnych, bo też pamięć o nich zachowali w największym stopniu spośród wszystkich innych ludów Rony. Oświeceni, to niewielki lud mieszkający pośród Gór Podniebnych, które w ich języku nazywają się Pahadan Ukalo. Są pokojowo nastawionym narodem i chociaż często brali udział w wojnach Erellanu, to sami nigdy nie zaatkowali żadnego innego narodu. Słyną przede wszystkim z wysokiej duchowości, mądrości Starożytnych, pierwszorzędnych wyrobów tkackich i garncarskich, pasterstwa i wiary w Stworzyciela.

 

O OŚWIECONYCH

 

Nie może być Oświeconym ten, kto nie panuje nad swymi emocjami. Ci niezwykli ludzie to ostoje spokoju, giganci mądrości i strażnicy wiedzy. Zajmują najmniejszy skrawek ziemi spośród wszystkich krain.

Jednak ten skrawek zapewnia widok lepszy niż jakiekolwiek inne miejsce w świecie – to panorama wszystkich krain. Żyjąc w odosobnieniu spędzają cały swój czas na doskonaleniu umiejętności uzdrowicielskich i rzemieślniczych. Jeśli istnieje naród, który byłby w stanie wskrzesić wszystkich swych mieszkańców, to właśnie Oświeceni. Dumna nazwa mogłoby się wydawać stoi w sprzeczności z ich cichym i przyjaznym charakterem. Chętnie bowiem ugoszczą wszystkich potrzebujących pomocy i przybyszów, z wyjątkiem tylko Wygnańców – tych, którzy ongiś zdradzili swoich współbraci i zostali przeklęci – przysięga złożona wieki temu nie pozwala im na przyjaźń. Każdy podróżnik ma wstęp do Miasta Erellan, ale ponadto, Oświeceni będą stronić od Niverdu i nie będą mile widziani w ich obozie, za to znaleźli sojuszników w postaci Oddziału Legendarnych – tam będą mogli znaleźć schronienie i pomoc.

Swoich tajemnic strzegą jednak bez zachwiania, a ich wojownicy mogą poszczycić się surową formacją i godną podziwu samodyscypliną. Pierwszorzędne wyroby to te od Oświeconych. W swych starożytnych księgach spisane mają receptury i przepisy na produkty najwyższej jakości – czy to odzienie, czy opancerzenie, czy broń, czy przedmioty codziennego użytku. Wśród oświeconych spotkać można tzw. skrzydlatych inaczej zwanych aniołami – czyli ludzi, którzy urodzili się ze skrzydłami, którzy zajmują najwyższe stanowiska wśród Oświeconych i są też największą ich siłą obronną. Coraz rzadziej jednak są widywani nawet przez samych mieszkańców tej pięknej i górzystej krainy.

 

KRÓTKA HISTORIA OŚWIECONYCH

 

Oświeceni lub Podniebni, bo tak nazywani są mieszkańcy Gór Podniebnych. Ci zawsze pokojowo nastawieni górale od wieków już zamieszkują szczyty i wyżyny północnej Rony. Jest to lud starożytny i bardzo szlachetny. W swojej kulturze, jako jedni z nielicznych zachowali cząstki starożytnej religii, tradycji i nauki, a jako jedyni wierzą w pierwotny pokój, który panował na początku Pierwszej Ery.

Oświeceni – tak mówią o nich ludzie z nizin nie tylko ze względu na ich ciemniejszą karnację spowodowaną narażeniem na większe światło słońca w górach, ale też z powodu ich pradawnej mądrości, oni właśnie są spadkobieracmi pierwotnej magii i jako jedyni zachowali ją w niemal niezmienionej odsłonie. Wiedzą, że magia Rończyków ma wypływać z woli i być ukierunkowana na szerzenie pokoju i pomocy, tylko wtedy jest prawdziwie skuteczna.

W swojej historii wielokrotnie stawali do walki, jednakże zawsze w roli obrońcy, nigdy jako najeźdźca i faktycznie tylko oni nigdy nie podnieśli swej ręki na Erellan. Jednymi z pierwszych znanych Oświeconych byli: Gitab oraz Welert syn Welerta, pierwszego władcy Podniebnych. To oni wspierani przez Legendarnego Artę przyczynili się do zwycięstwa nad Wygnańcami na początku III wieku erellańskiego, kiedy to doszło do rozłamu pomiędzy trzema rodami magicznymi w czasie Wielkiej Wędrówki Ludów. W późniejszych latach do świetności Kraju Podniebnych przyczynił się Anchandrel, czyli inaczej mówiąc: Anielski Chandi – jeden z pierwszych, któremu wyrosły skrzydła, a jego liczne przygody mogłyby zapełnić całą grubą księgę. W późniejszym okresie Oświeconymi władała Anche, córka Anchandrela, a potem jej syn. W każdym razie Oświeceni oprócz samego Stworzyciela boską cześć oddają Messadelowi, aniołowi Jedności wysłanemu przez Stworzyciela by pojednać ze sobą ludy wszystkich Sfer i raz na zawsze przezwyciężyć Egos.