Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Kadavera

 

Kadavera – największe pod względem liczebności miasto Rony, stolica Wyspiarzy z Przylądka Kapados. Kadavera liczy sobie ponad milion mieszkańców, a została założona niedługo po królestwie Erellanu, czyli w II wieku wg kalendarza erellańskiego. Jej mieszkańcy to przede wszystkim Wyspiarze zarówno z Rony jak i ze Sfery Żelaznej, ale również przybysze z całej Rony, głównie ze Środka, ale wielu też z sąsiedniej Albaryi, Intunerik, a nawet z Pahadan Ukalo. Niezwykłym jest fakt, że w Kadaverze znajduje się szeroki publiczny portal prowadzący z jednej Sfery do drugiej, a samo miasto składa się z dwóch części z czego jedna z nich jest w Sferze Środkowej, a druga w Sferze Żelaznej.

 

Krótka Historia

Początek Kadavery to II wiek, kiedy w Sferze Żelaznej odkryto w Przylądku Kapados niedaleko od zachodnio północnej Afryki portal prowadzący do innej sfery. Był to ten sam portal, przez który przeszedł kilkadziesiąt lat wcześniej Arta prowadzony przez dwóch starożytnych z Pahadan Ukalo – Gitaba i Welerta. Od tamtej pory stopniowo portal odkrywało coraz więcej odkrywców (należy nadmienić, że dla Sfery Żelaznej był to przełom IX i X wieku). Ci, którzy odważyli się przejść na drugą stronę pragnęli wykorzystać nowy ląd dla własnej korzyści, tak jak np. Rostar z Przylądka siejący wraz z swoją bandą popłoch u świeżych osiedleńców na zachodzie i w środku Rony. Było też sporo odkrywców i badaczy pragnących ponad wszystko zbadać ten nowy ląd i udokumentować swoją pracę. Nie zabrakło również ludzi pragnących zarobić na samym portalu, dlatego szybko powstały wioski, a wkrótce po nich osady po jednej i drugiej stronie portalu, a ten był pilnie strzeżony, by każdy podróżnik miał uiścić wysoką opłatę za taką przeprawę.

Pierwszym zwierzchnikiem (burmistrzem) miasta był Emanuel Garcia, podróżnik i posiadacz ziemski ze średniowiecznej Hiszpanii. Przez długi czas dwustronna miejscowość była we władaniu Hiszpanów, ale nie zabrakło też buntów m. in. z udziałem przymusowych pracowników z Afryki. Miasto jednak bardzo szybko rozrastało się tak, że osiedleńcy zmuszeni byli do zamieszkania na pobliskich wyspach. Kwitł handel morski z ościennymi krajami Albarów, a później też Dreaptów. Po drugiej stronie Kadavera cieszyła się sporym zainteresowaniem u Europejczyków. Istnienie portalu w Sferze Żelaznej starano się jednak zachować w jak największej tajemnicy. Włodarze stolicy pragnęli czerpać zyski nie dzieląc się z innymi potęgami Europy.

W X wieku erellańskim, a XVIII sfery żelaznej Kadavera na drodze wojny trafiła w ręce Anglików wprowadzając Kadaverę Żelazną pod rządy królewskie. Niedługo po tym imperium brytyjskie szykowało się do militarnego wejścia na teren Rony, co nikomu wewnątrz nie było na rękę. Wyspiarze z Kadavery Środkowej mieli zamiar się bronić. Wezwali po sprzymierzeńców, przede wszystkim po Środek, który odpowiedział natychmiast. Do obrońców dołączyli wojownicy z Pahadan Ukalo. Sytuacja była skomplikowana, ponieważ najeźdźcy ze Sfery Żelaznej dysponowali uzbrojeniem wyprzedzającym Ronę o niemalże 8 stuleci, a także wojska w liczbie wykraczającej poza standardy wojenne znane Rończykom. Z drugiej strony nie znali magii, ani praw nią rządzących. Co ważniejsze, to do Wyspiarzy należał portal. Nawet król Maykar Jednoręki wraz z IV Oddziałem Legendarnych wzięli udział w tej wojnie. Starcia trwały bardzo długo, a dodatkowo wydłużyły się przez wąskie przejście jakim był portal. Armie nie mogły prowadzić bitwy, ani swobodnie przedostawać się na drugą stronę. Po dwóch latach prób, Brytyjczycy musieli odpuścić dalsze starcia. Nie byli w stanie zrozumieć magii, którą posługiwali się sprzymierzeni obrońcy. Od tej pory Wyspiarze utworzyli własne, niezależne państwo sprzymierzone z Królestwem Środka głównie na bazie kontraktów handlwo-najemnych, jednak od 1080 roku w momencie osiedlenia się niverdzkich oddziałów, Wyspiarze z chęcią weszli w porozumienie z nowym „graczem” w Ronie.

 

Ekonomia

Kadavera jest z pewnością największym, a z drugiej strony najciekawszym pod względem kultury i ekonomii miastem. Dzieje się tak dlatego, że jest łącznikiem, portalem, swoistym mostem między dwiema bogatymi i rozwojowymi Sferami: Środkową i Żelazną. Środkowa wnosi w gospodarkę Kadavery i w ogóle Wysp Przylądka głównie magię, różnego rodzaju zaklęte przedmioty, ale także siłę roboczą, wyroby nomadzkie nie znane ludziom spoza środka, najemników, niezwykłe gatunki zwierząt itp. Oczywiście w kwestii wyżywienia, głównym jego źródłem jest rybołówstwo. Kadavera posiada największy w Ronie port z podziałem na całe dzielnice, gdzie dokują statki przede wszystkim Wyspiarzy, a w następnej kolejności Dreaptów, Śródmian, niekiedy nomadzkie, a w ostatnim czasie również Nobilitów z Empir Chor i Empir-Est.

Z drugiej zaś strony Sfera Żelazna przynosi Kadaverze wiedzę, naukę, medycynę, zaawansowne rzemiosło. Sfera Żelazna poprzez Kadaverę dała Ronie takie przyrządy jak: kołowrotek, broń palna, w ogóle ręczna broń palna, luneta, zamek skałkowy, barometr, zegar wahadłowy, teleskop, silnik parowy, a nawet w ostatnich latach zaczęto wprowadzać takie nowinki, jak: pierwsze fotografie, tramwaj konny, termometr, przędzarka mechaniczna, czy prototypy łodzi podwodnej.

Z tych dwóch tak skrajnych „światów”, Kadavera i jej mieszkańcy czerpią podwójnie, tworząc własną, unikatową kulturę łączącą w sobie przemysł parowy i arkana magiczne. Stąd też Kadavera jest miastem o niezwykłych możliwościach, a jej wygląd odstaje tak bardzo od miejscowości obu Sfer, że tym więcej pojawia się tu przybyszów, pielgrzymów, inwestorów, artystów i po prostu ciekawskich podróżników. Stąd pochodzą (z jednej lub drugiej strony) znane postaci i światłe umysły, jak np. Bernadin Delaney, mistrz Werion i jego córka Wesoła Weria, każde z nich mające wpływ na przeobrażanie się Rony.