Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Górdom

 

Górdom – posiadłość Nelesa wybudowana w skałach północnego pasma górskiego Królestwa Środka. Powstała na początku X wieku wg kalendarza erellańskiego.

Na zewnątrz skał wystawały tylko atrium od południa oraz szeroka weranda i taras od strony północnej. Cała reszta domostwa mieściła się wewnątrz skał. Budowniczym zajęło około 10 lat, żeby wydrążyć w skale odpowiednie pieczary, a w nich pomieszczenia. Górdom jednak był tylko zwieńczeniem czegoś znacznie wspanialszego, co mieściło się pod nim. Neles bowiem będąc pod wrażeniem podziemi śródgrodzkich zapragnął własnych podziemnych labiryntów. W tym celu, jak wiadomo, stworzył podczas jednej ze swych wizyjnych podróży do przeszłych czasów organizację, zwaną szarą armią, ze względu na swoje grafitowe mundury. To oni, przez całe pokolenia drążyli podziemne tunele rozrastając się tak, że w czasach właściwych Nelesowi mogli być określani mianem armii.

Sam Górdom miał bardziej charakter wypoczynkowo-rekreacyjny, gdzie Neles bywał by odpoczywać oraz przyjmować swoich gości. Do pracy służyły mu inne posiadłości takie jak: Lewitujący Pałac, jedna z wież w pałacu Empir-Chor, czy warsztat Weriona. Górdom w połowie XI wieku został splądrowany i zniszczony przez sługi Norigona. Obecnie jego wnętrze jest puste, a jedyne co z niego pozostało, to zachwycające atrium w widokiem na odległe Śródgrodzie. Podziemne korytarze, choć już niezamieszkałe, nadal są pamiątką po Szarej Armii przechowującą wspaniałe wyposażenie i niektóre spośród artefaktów Nelesa.