Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Jakalstam

 

Jakalstam – czyli Klan Szakala, obecnie rządzący wśród Barvatów klan, którego osada pełni funkcję barvackiej stolicy od 856 roku.  Jakalstam liczy około 15 000 mieszkańców, ale tak naprawdę ciężko o dokładne określnie liczebności Klanu Szakala ze względu na ciągłe przemieszczanie się ludu barbarzyńców. Obecnym wodzem Jakalstamu i tym samym wielkim wodzem Barvatów jest Aslava Szpiczasty Ogon.

Przed Wielką Migracja Barvatów klanem rządzącym był Berstam, a więc Klan Niedźwiedzia. Po Przejściu do Rony szybko się to zmieniło, ze względu na ogromne straty wojowników Berstamu w wojnie z Erellanem, ale też złą opinię, jakiej doczekał się ten klan wśród pozostałych klanów. Kluczową zaś była opinia szamanów z Ulsamu. Ci zarządzili turniej, w którym miano rozstrzygnąć, który klan powinien rządzić jako następny. W turniej, z pomocą sprytu zwycięzył Rgast Szpotawy. Oszukał swojego przeciwnika z Walwistamu udając ciężko rannego po czym zaatakował znienacka rozbijając głowę przeciwnika o kamienie areny. Mimo wielu protestów, szamani uznali zwycięstwo Rgasta jako zapowiedź nowych metod potrzebnych Barvatom by przetrwać w Ronie.

Rgast przekazał władzę swojej siostrze, która miała na imię Tatycja, a jako, że była wielką wojowniczką, ta decyzja spodobała się innym klanom mającym jeszcze dokładnie w pamięci wyrytą postać Daryanny – najsławniejszej kobiety na świecie. Od tej pory nastała tradycja, że na wodza Jakalstamu zawsze wybierano kobiety. Te czasem musialy przejść odpowiednie próby lub zdobyć zgodę szamanów, a niekiedy bazując na zdobytej już sławie otrzymywały ten tytuł bez żadnych prób. I trwa to aż do teraz, gdy wielkim wodzem Barvatów jest Aslava.

Ciężko jest nazwać Jakalstam miastem. Jest bardziej osadą, dużą, rozbudowaną osadą i to od niedawna, bo jeszcze przez jakiś czas Barvatowie wędrowali z miejsca na miejsce szukając dla siebie skrawka ziemi, który by im odpowiadał lub też dlatego, że dobrze znosili wędrówki. Ale przyszedł czas umocnień, oznaczenia swojego terytorium, zabezpieczenia swojego dobytku i rodzin. Jakalstam stanął w północnej częsci „Dawnego Popieliska” i jest pierwszą osadą do kontaktu z Królestwem Środka. Jakalstam głównie utrzymuje się z hodowli zwierząt, łowiectwa i najemników – kto bowiem, kogo tylko stać, nie życzyłby sobie barvackiego najemnika, wytrzymalszego niż inne rasy, walecznego i wykonującego wszystkie polecenia bez knucia, ani czasem namysłu.