Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Mortuus

 

Mortuus– cząsteczki czarnej magii, inaczej czarny turmalin , czarny pył magiczny, pył śmierci

Magia w Ronie przypomina ruchy i mieszanie się barw. Najczęściej wyczuwalna jest za pomocą synestezji barw, czyli inaczej widzenie barw w wypowiadanych lub czytanych słowach. Takie barwy mogą być postrzegane również emocjonalnie lub z pomocą woli. Niektórzy uważają, że nawet zwyczajne barwniki używane do tworzenia kolorów, farb, tkanin itd. są poniekąd nasycone magią – im intensywniejsza barwa, tym więcej jest w nich magii. Jednakże faktyczne działanie magii jest wówczas, gdy sprawny umysł czarodzieja dostrzeże je w słowach i emocjach. W przypadku czarnego pyłu i magii niverdzkiej jest trochę inaczej. Czarna magia bowiem nie wymaga od czarodzieja posiadania synestezji barw. Raczej chodzi o postrzeganie rzeczywistości w czarnych barwach, wypierając inne barwy ze swojej woli.

W Ronie czarodzieje i inni użytkownicy magii korzystają z tzw. „magicznego pyłu” lub cytrynu niosącego w sobie ładunek magiczny. Pył ten może występować w różnych barwach i w zależności od jego odcienia i intensywności – takie możliwości magiczne będzie sobą reprezentował. Warto wspomnieć, że magia czarnego pyłu do niedawna jeszcze była znana tylko w Niverdzie, a wraz z przybyciem do Rony najeźdźców z Niverdu stopniowo zaczęła pojawiać się także u niektórych rońskich czarodziejów sprzyjających Niverdowi.

Zgodnie z legendą o Dorromeronie i Krysztale Wiecznej Mocy, który rozpadł się na kilka części uważa się w środowiskach magów, że wszelki dostępny „magiczny pył” pochodzi właśnie od ścierających się przez wieki poszczególnych cząstek Kryształu Wiecznej Mocy pozostawionego nam przez starożytnych. Magiczny pył nabiera mocy wówczas, gdy miał bezpośredni kontakt z Kryształem lub przebywał odpowiednio długo pośród nasyconego już pyłu. W ten sposób magowie uzyskują mniej lub bardziej nasycony „magiczny pył”, a także różne jego odcienie.

Mortuus jest szczególnie pożądanym pyłem przez czarnoksiężników, ale też łotrzyków i zabójcówProfesja czarnoksiężnika jest dobrze znana w Niverdzie (mimo że czarnoksięzników nie ma zbyt wielu). Jedynym rodzajem magii, jaki Niverdczycy znają jest właśnie czarna magia związana z przeklinaniem swoich wrogów, które ma moc sprawczą. Na porządku dziennym będzie więc złorzeczenie, obłożenie kogoś lub czegoś klątwą, zaraza, głuchota, ociemniałość spowodowane czarnym pyłem, a w skrajnych przypadkach także śmierć, co jest dopuszczalne przez prawo Niverdu i osoba posługująca się czarną magią, nawet jeśli kogoś uśmierciła, nie będzie ścigana przez służby porządkowe.