-
Ludzie
-
-
-
- Chorus (Chor-Ris)
- Czarnoksiężnik Aure–Lis
- Dynastia Erisów
- Dyplomata Tsu–Ari
- Elena-Vela-Ris
- Eller-Ris
- Ganadia-Ris
- Gar–Gonn
- Harmonia (Harmona-Ris)
- Książę Erik-Vale-Ris
- Książę Tyr–Ros
- Lea–Kritos
- Niverdczycy
- Rodzina Yros
- Tal–Darim
- Tes–Tykles
- Zari
- Pokaż pozostałe artykuły ( 2 ) Schowaj treść
-
- Adanel
- Andora
- Arhaira "Cień Lasu"
- Bergrim
- Bermilion "Biały Prorok"
- Czarnoksiężnik Aure–Lis
- Duncan Zollis
- Dyplomata Tsu–Ari
- Einar Arrowhead "Ćma"
- Gar–Gonn
- H'azzan "Tarcza Królestwa"
- Jazon Bękart
- Jazon Zollis
- Khajala
- Kiyan "Łazik"
- Książę Tyr–Ros
- Lea–Kritos
- Lisica Emeria
- Maykar "Zwycięzca"
- Mel Arieta–Draft
- Rey Drakonis
- Sir Gawain
- Tal–Darim
- Tes–Tykles
- Zari
- Pokaż pozostałe artykuły ( 10 ) Schowaj treść
-
-
Miejsca
-
-
- "Smocze Królestwo"
- Erellan (Śródgrodzie)
- Górdom
- Gród Pielgrzymów
- Legendarni
- Leśny Gród
- Marcinowy Kocioł
- Miasto bez Nazwy
- Morze Północne
- Nowy Port
- Ołtarz Starożytnych
- Pański Portal
- Płaskogród
- Rada Starszych Śródgrodzia
- Samotnia Arty (Moldovarta)
- Śródmorze
- Świątynia Drakonisów
- Pokaż pozostałe artykuły ( 2 ) Schowaj treść
-
-
-
Przedmioty
-
Bestiariusz
-
Wydarzenia
IV Wojna Nomadzka
IV Wojna Nomadzka — inaczej nazywana przez Śródmian „Ostatnim Zrywem” Albarów przeciwko Królestwu Erellanu. Wojna trwała w latach 862–881, a zapoczątkował ją wezyr albaryjski Ghurab Alsuhub II wraz ze swoją świtą i zebraną niebagatelną liczbą wojsk.
Ghurab Alsuhub II przejął myśl o wojnie od swojego ojca, który był wezyrem przed nim. Alsuhub, czyli „Kruk”, przygotowywał się do tej wojny przez kilkadziesiąt lat, zbierając środki, zarządzając ogólnonarodową mobilizację i powołując na nowo elitarną formację Aswadów, a więc czarnych ciężkozbrojnych jeźdźców. Kronikarze erellańscy piszą o siłach atakujących Albarów w ilości: 54 000 piechoty, 16 000 jeźdźców, 1000 łuczników i 2000 Aswadów, a także radę 24 czarowników pustynnych. Z tak wielkimi siłami, wezyr zmuszony był, by udać się do Środka najkrótszą drogą, a więc wschodem. Przewóz wojsk statkami byłby zbyt długotrwały i kosztowny, a Alsuhubowi II zależało na przeprowadzeniu pierwszego ataku z zaskoczenia.
Erellan natomiast nie pozostał dłużny, gdyż królestwo za czasów rządów króla Peela przeżywało swój złoty wiek. Twierdza Śródgrodzie rozrosła się tak, że miasta broniły trzy rzędy murów z wieżyczkami obronnymi po ich wewnętrznych stronach, na których czuwali doborowi Środkowi kusznicy. Miasta broniło około 13 000 żołnierzy oraz magiczna bariera Arty mająca ochronić miasto przed wpływami wrogich magów, a także III Oddział Legendarnych składający się z takich legend jak Daryanna, Anchandrel czy Igo.
Czas przygotowania i samo oblężenie trwały niemal 8 lat. Miasto mogło trwać bardzo długo w tej patowej sytuacji ze względu na górskie trakty, którymi żołnierze i mieszkańcy mogli się wydostać, dostarczać żywność i potrzebne środki. Mimo tak wspaniale przygotowanej obrony, bariera, a za nią mury Erellanu, ugięły się pod naporem Albarów, a ci ochoczo wtargnęli do miasta czerpiąc z jego bogactwa bez chwili zwłoki. Był to pierwszy raz, gdy Albarom udało się w ogóle wejść do Śródgrodzia. Po wejściu do miasta Albarowie zastali drugą linię murów. Po miesiącu prób musieli się tymczasowo wycofać i przegrupować swoje siły. Szczególny strach i spustoszenie wśród Albarów serwowali wojowniczym Nomadom Legendarni Igo i Anielski Chandi, a ich sława też robiła swoje. Morale Albarów malało. Dopiero rada pustynnych czarowników miała zaradzić temu problemowi i zadbać o przebrnięcie murów z użyciem magicznych niezrównoważonych sił. Nieliczni czarodzieje Środka nie zdołali przemóc tej nieprzewidywalnej magii. Albarom udało się przedrzeć przez drugą linię fosy i murów, a z czasem także i trzecią, tak, że zaczęli oblegać sam wewnętrzny pierścień z fortem i pałacem. Widząc to wszystko król Peel Drakonis, będąc szczodrym i wspaniałym władcą, zdecydował się zużyć całą swoją magiczną moc przeciwko czarownikom pustynnym i ich szkodliwemu działaniu. Peel poraził ich światłością z niebios, a ich ciała spłonęły natychmiast. W wyniku tego czynu król osłabł i poległ spadając z werandy swojego pałacu, skąd rzucał zaklęcie, a w miejscu gdzie spadł natychmiast wyrosły krzewy białej róży, nazwanej po tym zdarzeniu Różami Peela. Jak się później okazało róże miały wspaniałe, wręcz magiczne zdolności lecznicze, z których Erellan nauczył się korzystać w kolejnych wiekach.
Bez wsparcia czarowników, przegrana Albarów stała się kwestią czasu, a wezyr Alsuhub II został złapany i zabity przez Legendarnego Igiego, ten przebił go swoją włócznią na wylot na oczach jego poddanych. Po tym akcie bezwzględnej siły, pozostali przy życiu Albarowie poddali się, a ci, którzy mogli – uciekli. Nie ścigano ich jednak. Śródmianie byli znużeni walką i taka wygrana w zupełności im wystarczyła.
Był to „ostatni zryw” Albarów na Środek i Erellan. Nigdy Albarom nie udało się przejąć Śródgrodzia na własność, a król Peel został pochowany jako wspaniały król i święty człowiek w roku 881.