Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Dynastia Erisów

Dynastia Erisów – założycielem, bo i pierwszym władcą z tej rodziny był i jest Eller-Ris, długowieczny, starożytny, jeden z Czwórki, która Powróciła. Eller-Ris początkując swoją rodzinę i jednocześnie odkrywajac nowy ląd, gdzie stworzył własny kraj dał początek najdłużej istniejącej dynastii w świecie, której w dalszym ciągu jest głową.

Przed wyruszeniem na wschód, Eller-Ris zbiera swoich ludzi, tzn. Rończyków, spośród starożytnego ludu, tych, którzy właśnie w nim widzieli swoje ocalenie, z racji Magicznego Kryształu i mocy przekazanej od Dorromerona. Wśród tych ludzi byli również krewniacy Eller-Risa, niektórzy przybyli aż ze Sfety Wyższej – Empir Chor, a teraz tracąc swoje wydłużone życie, stawiają właśnie na Eller-Risa. Po przepłynięciu przez ocean docierają okrętami do nowego lądu na wschodzie, który nazywają Niverdem. Tam rozpocznie się ich nowe życie według zasad i praw zaprowadzonych przez ich przewodnika i władcę. Już niedługo potem Eller-Ris żeni się z jedną ze szlachcianek imieniem Ganadia Cavius (już niebawem Ganadia-Ris), która rok później rodzi mu syna, Chor-Risa. Później Eller i Ganadia Ris mają jeszcze córkę Elenę-Ris.

 

Wszystkie szlacheckie rodziny w Niverdzie będą mieć dwuczłonowe nazwiska – pierwszy człon to imię, które określa kim dana osoba jest i na kogo aspiruje, jakie są jej cechy, zaś drugi człon, to jej status społeczny, zawód czy osiągnięcia. I tak w przypadku cesarza: Eller to imię oznaczające „podziwiany”, a Ris (a właściwie Eris – wymawiane osobno), to nazwisko znaczące „władca”, „król”. W Niverdzie będzie wiele wspaniałych rodzin o nazwiskach takich jak: Vela, Elis (ród słynący z czarnoksiężników), Yros, Udus, Zollis  – wszystkie dość krótkie, a więc dawne i pierwotne. Są również nazwiska bardziej potoczne, należące do uboższej szlachty bądź bogatych mieszczan takie jak: Kritos, Darim, Ari, Gonn itp.

Chor-Ris wychowany był na przyszłego władcę, a choć ojciec nie planował ustępować z tronu, widział dla swojego syna inne miejsce, właśnie w Empir Chor (stąd jego imię, nawiązujące do tego, że właśnie on miał w przyszłości zostać jego władcą). Chor-Ris po należytym wykształceniu podróżuje do Rony, a dalej do Empir-Chor, gdzie zakłada swoje miasto, Empir Corkyia. Po długim czasie swobodnych i korzystnych rządów, Chor-Ris przekazuje władzę swojemu synowi Ugos-Risowi, a następnie Zellos-Risowi (każdy kolejny potomek Risów coraz mniej korzysta z długowieczności cesarza, jednak i tak żyje znacznie dłużej niż przeciętni ludzie). Kolejnym potomkiem Risów miał być Markur-Ris, ten jednak niezadowolony z rządów swego ojca, wyrzeka się rodziny i udaje się do Rony, do Krainy Środka, przyjmując imię po siostrze (Mayka-Ris), Maykar.

Maykar zostaje królem Erellanu i ma syna o imieniu Septiel, ten jednak ginie w swojej młodości nie spłodziwszy potomka. Podobnie dzieje się z królową Empir Chor, Mayką, która umiera bezdzietnie. Władzę w mieście Chor-Risa przejmują dalej Zollisowie. Jednak linia Risów w Ronie wcale nie ginie, bowiem bratanek Maykara Petrus-Ris zostaje ocalony z walącego się pałacu przez nikogo innego, jak Maykara i towarzyszącemu mu Nelesa. Ten najpierw oddaje go pod opiekę do jednej z Erellańskich rodzin o nazwisku Barais, którzy nadają mu imię Fionn, a następnie przyjmuje na swojego ucznia. Ten, doskonale wykształcony i dzięki wpływom Nelesa zostaje postawiony najpierw na stanowisku skryby, urzędnika, później sędziego, aż w końcu zostaje namiestnikiem Erellanu. Zostaje również panem protektorem i mentorem młodego króla Septiela, bardzo długo nie będąc świadomym, że pochodzą rzeczywiście z tej samej rodziny. Fionn Barais ma syna, którego nazywa imieniem, tego, któremu zawdzięcza swoje ocalenie – Maykara. Obecnie Maykar, choć oficjalnie nie przyjął swojego należytego nazwiska Eris, jest ostatnim bezpośrednim potomkiem cesarza Eller-Risa.

 

Jeśli chodzi o rodzinę Erisów w Niverdzie, to, jak już wspomniano, cesarz miał również córkę – Elenę. Ta, pozostając u boku rodziców w Niverdzie mogła rozwijać się i dać potomstwo bez obaw o swoje bezpieczeństwo. Poślubia jednego z najbliżej stojących przy cesarzu dowódców z rodziny Vela. Cesarz jednak nakazał córce pozostawić swoje nazwisko, stąd będzie odtąd znana jako: Elena-Vela-Ris, jak również jej dzieci i potomkowie będą nosić to samo podwójne nazwisko, a byli to (idąc wg pierworodnych chłopców): Patro-Vela-Ris, Grinn-Vela-Ris, Garban-Vela-Ris, Romer-Vela-Ris, Satur-Vela-Ris, Zig-Vela-Ris, a w końcu Erik-Vela-Ris, który jest obecnie panującym w zastępstwie za cesarza, księciem na tronie Niverdu.