Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Jazon Zollis

 

Jazon Zollis — Nobilita z Rony pochodzący z Empir Est, rycerz, głowa rodziny Zollis, król i władca na Empir Corkyia, a później także król Erellanu, przez krótką chwilę członek Elity Nelesa. Żył i działał w latach erellańskich 951–1082.

Jazon urodził się w Empir–Est, a więc wschodniej prowincji rońskiej cesarstwa Niverdu, położonej za Van Yotl na skraju kontynentu. Nadmorska miejscowość od lat była w pod panowaniem rodziny Iston, a Zollisowie byli jedną z rodzin mających swoje miejsce na książęcym dworze. Jazon był najstarszym spośród trzech braci. Młodszymi byli Marius i Duncan.

Młodość Jazona wiązała się z poprawnością dworską i dbałością o etykietę oraz rycerskie cnoty w najdrobniejszych szczegółach. Jazon zaś szczególnie był wyczulony na punkcie swojej rodziny, chcąc zapewnić jej należyty szacunek i bogactwo. Wyszkolony został na ekonoma i polityka, chociaż zawsze bardziej interesowała go szermierka i jazda konna, czego przykład dawał na licznych turniejach. Mieszkając na skraju Rony, między jej państwami, a cesarstwem Niverdu musiał posiąść wszechstronną wiedzę, a także podstawy magii. W towarzystwie rycerskim znany był z tego, że potrafił w trakcie pojedynku otoczyć swoją broń magiczną aurą, wyrzucając potem szkodliwe zaklęcia w stronę przeciwnika.

Na rozkaz księcia Wacharosa Iston, Nobilici z Epir Est wyruszyli w roku 980 na wojnę przeciwko zbuntowanemu Empir Chor, a także królestwu Erellanu. Jazon Zollis jako jeden z rycerzy i dowódców, przewodził jednym z dwóch legionów, a także odpowiedzialnego za pertraktacje. Pierwszym celem armii było Empir Corkyia w Sferze Wyższej. Należało przejść przez większą część Rony wszerz, co trwało sporo czasu. Jednak zanim dotarli do Wrót Magnackich prowadzących do tej właśnie sfery, ich armia natrafiła na oddziały Albarów zmieszane z dreapckimi żołnierzami prowadzone przez Nelesa, który chciał opóźnić przejście. Nobilici zmuszeni byli do zmiany początkowych planów. Zbyt długo zabawili w krainie Środka. Armie zatrzymały się pod Śródgrodziem, a Jazon zawarł układ z królową Erellanu, Anche Konig w zamian za zagrożenie armii Albarów, a także pojmanie i egzekucję Nelesa. Jazon ze swym legionem udał się na zachód, by uderzyć na albaryjską stolicę Kenethet i nie dać się zajść po raz kolejny. Jednak to spotkanie z Nelesem wywarło na nim zupełnie inne wrażenie i zmusiło do przemyśleń. Po dotarciu drugiego legionu wraz z Wacharosem mogli wreszcie uderzać na Empir Chor. Jednakże będąc pod wrażeniem Nelesa, a także po pertraktacjach z królową Mayką z Empir Corkyia, Jazon zrozumiał i poparł wyzwolenie się Nobilitów zachodnich i przeszedł na drugą stronę konfliktu wraz ze swoją rodziną i rycerzami, za wyjątkiem własnego brata Mariusa. W czasie tej samej wojny Jazon stoczył pojedynek z jednym z dowódców legionu Wacharosa, sir Gundaharem noszącym złotą zbroję. Jazon zwlókł nieprzebijalną zbroję z przeciwnika i przebił go swoim mieczem. Jego zbroję wziął i nosił sam niczym trofeum. Książę Wacharos musiał wrócić do Empir Est, a gdy widząc przewagę zjednoczonych Empir Chor i Erellanu, opuścił kontynent płynąc do Niverdu. Na tę wieść Jazon wrócił do swojego rodzinnego domu.

Przez jakiś czas Neles namawiał Jazona, aby ten dołączył do jego oddziału mającego być „kontrą” dla Legendarnych Elity Nelesa. Jazon przez kilka lat odmawiał, ale w końcu dał się namówić zwłaszcza po wspaniałym podarku jakim od niego otrzymał, a była to tarcza „Słońce” nasycona magią światła, które miało reflektować słońce i spalać wszelką broń, a nawet rozpraszać magię skierowaną w stronę posiadacza. Tak sir Jazon Zollis stał się ostatnim członkiem Elity.

W 1061 roku, po śmierci MaykiRis, sir Jazon został zaproszony wraz z żoną, lady Florianą, przez szlachtę do przybycia na Empir Corkyię, gdzie obwołano go następnym królem całego Empir Chor. Jazon przyjął tę nominację. A od 1073 roku, aż do swojej śmierci w 1082 roku sprawował również rządy w Erellanie zajmując się przez większość czasu jego odbudową po inwazji Straszliwego Norigona ze Starożytnych.

Król Jazon za czasu swoich rządów i w Empir Chor i w Erellanie dbał przede wszystkim o rozwój ekonomiczny i zawarcie odpowiednich sojuszy. Nawet w obliczu zagrożenia, jakie niosło ze sobą nadejście Niverdczyków, Jazon wyszedł z propozycją podpisania traktatu o zawieszeniu broni aż do czasu swojego zgonu. Widząc jednak, że wojna będzie nieunikniona, wolał poświęcić się i zlecić zamach na własne życie, by odejść jako ten, kto nie zaszkodził królestwu, a złożoną obietnicę dotrzymał. Tym, który wykonał zamach na króla miał być Sal’handril z Oddziału Legendarnych.

Na grze terenowo–fabularnej w postać króla Jazona wcielił się Mateusz.