Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Suminici (Mistycy) z Suma Drevisz

 

mistycy 2022

 

Suminici (MIstycy) – Suminici, bo pochodzą z Suma Drevisz czyli Starożytnego Lasu i dlatego, że tak też siebie nazywają. Natomiast nazwa Mistycy została im nadana przez ludzi Krainy Środka z racji ich przywiązania do zagadek i tajemnic magii. Niewiele wiadomo o tych ludziach i to nie dlatego, że skrywają przed światem swoje tajemnice, ale dlatego że naprawdę ciężko ich zrozumieć. Ich stolica ukryta jest głęboko w lesie, tam gdzie drzewa rosną najgęściej – podobno tam właśnie moc układa się w najlepszą formację, przez co łatwiej z niej korzystać.

Mistycy lubują się we wszystkim, co kryje w sobie znamię tajemnicy lub zagadki, a więc w szczególności w magii. Najwięcej tam czarodziejów, jest też trochę uzdrowicieli, którzy jednak nie są darzeni takim szacunkiem jak ci pierwsi. Nierzadko można wśród nich spotkać rzemieślnika, który zajmuje się wytwarzaniem i handlem magicznymi przedmiotami. Mistycy to dobry lud, choć pyszny. Mają wysokie mniemanie o sobie ze względu na wiedzę, którą posiadają i czary, które znają. Ich nosy bez przerwy wetknięte są w księgi, które cenią i szanują niekiedy bardziej niż własne życie.

Są silni duchem i umysłem – sprytem rozwiązują problemy, a inteligencją wykonują zadania. Nie brak im też tupetu, żeby sięgać po nieznane i walczyć w obronie swoich tajemnic. Wszyscy w królestwie wiedzą, że najlepsi magowie pochodzą właśnie od Mistyków. Mistycy w swoim wolnym czasie zajmują się pogardą Wynalazców, bo jak ktoś zamknięty na wspaniałą wiedzę może cieszyć się szacunkiem mędrca? Z pewnością nie ma takiej możliwości.

 

KRÓTKA HISTORIA SUMINITÓW

 

To najmłodszy z ludów Rony, o czym mało kto wie, bo tak dostojni i tajemniczy ludzie z pewnością powinni zasługiwać na dłuższą historię. Prawdą jest, że Mistycy wywodzą się od Oświeconych. Już podczas pradawnego Sporu Magów na początku powstały trzy szkoły magiczne, które potem przerodziły się w osobne zupełnie ludy i kultury. Oświeceni uważali, że magia pochodzi z dobrej woli i chęci do wzajemnej pomocy i przez takie właśnie uczynki pragnęli wrócić do stanu pierwotnego szczęścia i niekończącego się życia. Krytykowali tych, którzy myśleli inaczej. Ich zdecydowanymi przeciwnikami byli późniejsi Dreapci, którzy posiadając magiczne zdolności uważali, że ich przeznaczeniem i największym zadaniem jest zjednoczyć Ronę właśnie magią, stąd szukali potęgi i mocy by wymusić na pozostałych posłuszeństwo. Trzecią szkołą byli właśnie Mistycy – oni to szukali prawdy i mocy nie w bierności, czy podbojach, a w wiedzy samej w sobie. Stąd Tuż po odejściu z Gór Podniebnych wraz z Wygnańcami, szybko oddzielili się również od tych drugich w poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, dlatego odbili na północny wschód, do lasu, w którym znaleźli pozostałości magii pierwszych ludzi i nazwali go Lasem Starożytnych.

Mistycy osiedlili się w lesie i pośród tych wiekowych drzew szukali prawdy o pochodzeniu magii, jej źródle lub źródłach, a swoją wiedzą dzielili się tylko z nielicznymi. Dla swoich założyli tak zwaną Akademię Magiczną, gdzie skupiali całą swoją wiedzę i zakładali biblioteki, a gdy sława akademii rosła, coraz więcej podróżnych schodziło się, by szukać w niej odpowiedzi. Założycielem akademii był Meliasz Młodszy, syn Meliasza Starszego – Złego Czarnoksiężnika i niszczyciela miast. Ci dwaj do dziś będą największym symbolem Mistyków – magii dobrej i złej. W ich mniemaniu, światu nalezy się równowaga, która w najdrobniejszym nawet zachwianiu wywołuje wojny i nieszczęścia. Jednym z pierwszych obrońców tejże akademii był Erellan – ten sam, który później przepędził Nomadów z Krainy Środka i założył miasto Erellan, a choć sam nie był czarodziejem, to pomógł odkryć, że magia pochodzi z siły woli, ta zaś czerpie z otoczenia, które może być mniej lub bardziej nasycone cząstkami magicznymi. Najwięcej tych cząstek znajduje się w Erellanie, gdzie niegdyś mieszkały smoki – istoty o największej sile woli w świecie.

W Trzeciej Erze, akademia spłonęła za sprawą sprowadzonego potwora, a lata później odtworzył ją Neles i przekazał zarządzanie nią staremu alchemikowi Pirinowi, który pamiętał jeszcze czasy jej świetności. Do niedawna ten alchemik sprawował rządy w starożytnym lesie, a gdy zmarł, mistycy swój dalszy los upatrują w Erellanie – stolicy smoków.

Do najsławniejszych Suminitów należą z pewnością: Meliasz Starszy, jego syn Meliasz Młodszy wraz z pozostałymi założycielami Akademii Magicznej jak: Gaioz, Kosta-Ris, dalej Erellan Drakonis, Igo „Mistyk spośród Dzikich Plemion”, Luriga Drakonis, Alchemik Pirin.