Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Ścieżka Laikotl

Ścieżka Laikotl – niezwykle długa, trudna i tajemnicza trasa znajdująca się w lasach Van Yotl, a prowadząca od stolicy Dzikich Plemion – Pakkan, przez ołtarze starożytnych smoków i prowadząc z powrotem do stolicy. Jest to wyjątkowa trasa pielgrzymkowa, która przejść i wyjść z niej żywi są tylko nieliczni.

Ścieżka Laikotl ma wyjątkowe znaczenie wśród ludu Dzikich Plemion zarówno religijne jak i tradycyjne. Między innymi dzieje się tak ze względu na powszechny w Van Yotl kult smoka. Yotlanie wierzą, że przed wiekami objawił im się stworzyciel pod postacią białego (niektórzy twierdzą, że pierzastego) smoka, którego nazwali Tarakotl. Według tradycji, gdzieś w dżungli zamieszkali jego słudzy, starożytne i szlachetne smoki o imionach Mundokotl, Raiozkotl, Laikotl, a finalnie Tenocuakan, który objął pieczę nad stolicą Pakkan i zamieszkał w wybudowanej mu świątyni.

Mundokotl jest smokiem i strażnikiem tej ziemi, wytrzymałym, potężnym i mądrym jak sama ziemia.

Raiozkotl, to smok ognia, pełen gniewu, furii, energii i zapału.

Laikotl to smoczyca wodna, piękna i mądra darząca pielgrzymów zdrowiem, pomyślnością i urodą.

Tenocuakan to smok stróż i wódz, a objawi się wyłącznie tym najszlachetniejszym i najskromniejszym spośród pielgrzymów, im przekaże silę do władania narodami.

Yotlanie raz na cztery lata wyruszają w tę długą i niebezpieczną trasę (która obejmuje nawet kilka tysięcy mil). Nie wszyscy z niej wracają, a wielu z nich wraca do swoich domów po osiągnięciu pierwszej ze stacji. Ścieżka, podobnie jak dżungla, jest zmienna i każdego roku wygląda nieco inaczej. Nie można więc mówić o zapamiętaniu trasy czy o ciągłym nieprzerwanym marszu. Wychodząc w tę trasę, albo trzeba być wychowanym w dżungli, albo mieć ze sobą sprawnych przewodników czy tropicieli.

Chociaż Ścieżka Laikotl posiada stacje z ołtarzami, na któych są kamienne figury smoków, to niektórzy z pielgrzymów mówią o faktycznym spotkaniu ducha któregoś ze smoków. Wówczas zostają poddani próbie, a ci, którzy próbę przejdą, otrzymują od smoka specjalny dar, błogosławieństwo, które nie opuści pielgrzymów aż do śmierci.

Spośród sławnych postaci, o których wiemy, że przebyli tę drogę i wrócili z niej odmienieni, można wymienić: Legendarnego Igiego „Mistyka wśród Dzikich Plemion”, Bermiliona 'Białego Proroka”, czy w ostatnich latach – Legendarną Arhairę.

Najciekawszy jest przypadek Igiego, któremu poświęconych zostało wiele utworów, legend i opowiadań. To on był pierwszym „nie Yotlanem”, który przebył te trasę i chociaż zajęło mu to ok. 20 lat, to wrócił przebywszy próby wszystkich czterech duchów smoków. Według przekazów po powrocie ze Smoczej Dżungli jego skóra była wytrzymała niczym głaz, zdrowie odnawiało się jak u orła, jego siła nigdy się nie wyczerpywała, a mądrością przewyższał królów i sędziów. Z pewnością Igo zapisał się na kartach historii Erellanu jako jeden z najpotęzniejszych wojowników i Legendarnych. A wszystko to zaczęło się właśnie od przebycia tajemniczej Ścieżki Laikotl.