-
Ludzie
-
-
-
- Chorus (Chor-Ris)
- Czarnoksiężnik Aure–Lis
- Dynastia Erisów
- Dyplomata Tsu–Ari
- Elena-Vela-Ris
- Eller-Ris
- Ganadia-Ris
- Gar–Gonn
- Harmonia (Harmona-Ris)
- Książę Erik-Vale-Ris
- Książę Tyr–Ros
- Lea–Kritos
- Niverdczycy
- Rodzina Yros
- Tal–Darim
- Tes–Tykles
- Zari
- Pokaż pozostałe artykuły ( 2 ) Schowaj treść
-
- Adanel
- Andora
- Arhaira "Cień Lasu"
- Bergrim
- Bermilion "Biały Prorok"
- Czarnoksiężnik Aure–Lis
- Duncan Zollis
- Dyplomata Tsu–Ari
- Einar Arrowhead "Ćma"
- Gar–Gonn
- H'azzan "Tarcza Królestwa"
- Jazon Bękart
- Jazon Zollis
- Khajala
- Kiyan "Łazik"
- Książę Tyr–Ros
- Lea–Kritos
- Lisica Emeria
- Maykar "Zwycięzca"
- Mel Arieta–Draft
- Rey Drakonis
- Sir Gawain
- Tal–Darim
- Tes–Tykles
- Zari
- Pokaż pozostałe artykuły ( 10 ) Schowaj treść
-
-
Miejsca
-
-
- "Smocze Królestwo"
- Erellan (Śródgrodzie)
- Górdom
- Gród Pielgrzymów
- Legendarni
- Leśny Gród
- Marcinowy Kocioł
- Miasto bez Nazwy
- Morze Północne
- Nowy Port
- Ołtarz Starożytnych
- Pański Portal
- Płaskogród
- Rada Starszych Śródgrodzia
- Samotnia Arty (Moldovarta)
- Śródmorze
- Świątynia Drakonisów
- Pokaż pozostałe artykuły ( 2 ) Schowaj treść
-
-
-
Przedmioty
-
Bestiariusz
-
Wydarzenia
Mapa Raxatha
Mapa Raxatha – jeden z tzw. Artefaktów Erellanu, pognieciona i zaniedbana mapa należąca do Raxatha, hetmana strzelców, tzw. Pancernego Łucznika, który skrzętnie sporządzał notatki z wszystkich tajemnych, magicznych miejsc w Erellanie, ale też położenia magicznych przedmiotów uwzględniając królewskie skarbce i legendy, wg których ustalał prawdopodobne lokacje znajdowania się tychże preciosów.
Mapa to Stara i pogniecona mapa w zdobionej tubie. Została wyrysowana na byle jakim papierze i przeszła bardzo wiele, zupełnie jakby ktoś podróżował z nią latami zaznaczając na niej ważne lokacje i robiąc notatki.
Mapa należała oczywiście do Raxatha III, czyli ostatniego ze swej linii, królewskiego łowcy, a później hetmana strzelców zwanego „Pancernym Łucznikiem” z powodu jego pełnej zbroi płytowej, którą zakładał w terenie, co zupełnie nie pasowało do roli łowcy, a czemu odpowiadał jego styl walki. Raxath podejrzewając, że nie będzie miał potomka, spisał całą swoją geograficzną wiedzę na tej właśnie mapie — wiedzę, którą gromadzili od pokoleń jego przodkowie, począwszy od pradziada, który służył jeszcze pod królem Erellanem. Raxath, jako członek Elity, miał swoją mapę zawsze ze sobą i nigdy się z nią nie rozstawał. W każdej wolnej chwili wyciągał i nanosił poprawki lub zapisywał coś swoim brzydkim pismem — nie był przecież poetą. Potrafił finezyjnie machać nożem, a nie piórem. Nie zmienia to faktu, że jego mapa ukrytych skarbów do dziś uznawana jest za prawdziwy artefakt i najdokładniejszy obraz geograficzny świata.
Mapa sama w sobie nie posiada żadnej magicznej funkcji. Natomiast jej niebywałą wartością jest treść, którą zawiera. Ma bowiem oznaczone wszystkie lokacje najważniejszych miejsc i ukrytych artefaktów, które bez mapy byłyby niemożliwe do odnalezienia.
Istnienie mapy jest wiadome z zapisków członków Elity Nelesa w tym samego Raxatha, jednakże do dziś jej nie odnaleziono z uwagi na istnienie licznych kryjówek, których za życia używał Pancerny Łucznik.
„Nigdy nie udało mi się odnaleźć Mapy Raxatha, ale biorąc pod uwagę nieustanne podróże tego łowcy i jego zdolność do chowania się przed światem, nic w tym zaskakującego. Kronikarze i uczeni do dziś spierają się o miejsce, gdzie może się znajdować. Na poważnie brane są pod uwagę trzy lokacje: Wielkie Morze Traw, Zakątek Życzeń, którego należy szukać na południu, gdzie spotykają się Szlak Kupiecki z Rzeczką Agatą. Trzecim możliwym miejscem jest ostatnio odkryta Kryjówka Raxatha na południowym zachodzie, w pewnym ciemnym miejscu na prawo od Szlaku Kupieckiego, do którego Raxath przychodził, żeby odpocząć. Według uczonych mapa powinna znajdować się w jednym z tych trzech miejsc” – Namiestnik Oki Draft
Neles mawiał, że na mapie znajdują się oznaczone nie tylko krainy, siedziby, obozy czy lokacje specjalne, ale też wszystkie znane Raxathowi skarby, które znajdował lub zostawiał dla tego, kto odziedziczy jego mapę. “Ten będzie godny tych skarbów, kto moją mapę odnajdzie.” — mawiał, krótko i na temat, jak zwykle.