Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Mayka-Ris

 

Mayka-Ris – królowa Empir Chor, córka Zellosa-Risa, młodsza siostra Maykara Konig (Markur-Ris). Sprawowała władzę w kraju Nobilitów po przewrocie dokonanym przez Bernadina Delaney (Neles) i Maykara. Żyła w latach 855-1054, a zasiadała na tronie Empir-Corkyia w latach 942-1054.

Życie młodej księżniczki Mayki toczyło się w większości wewnątrz pałacu Empir Corkyia uboku jej ojca-króla Zellosa-RIsa. Matka Mayki, Argana, zmarła we wczesnej młodości Mayki, stąd obowiązki pani dworu spadły dość niespodziewanie na młodą księżniczkę. Mayka od zawsze zapatrzona była w sztukę. Sama parała się muzyką, ale do pałacu ojca spraszała nie tylko takowych, ale również malarzy i rzeźbiarzy wypełniając komnaty sztuką i dyskusjami na poziomie. Miała również dryg do polityki i dyplomacji, czym sprawiała radość ojcu.

Po zamachu stanu, gdy Zellos-Ris został zamordowany przez brata, a Maykar przywrócił mieszkańcom Empir-Chor perspektywy na godniejsze życie, Mayka nie załamała się śmiercią ojca. Starała się stanąć na wysokości zadania by poprowadzić dworzan we właściwym kierunku. Nie minęło dużo czasu, bo zaledwie 3 lata, gdy została oficjalnie wybrana na nową królową w 942 roku.

Za czasów jej panowania Empir Chor rozkwitło otwierając swoje granice na przybyszów z innych krajów, wspierając handel zagraniczny i nawiązując korzystne sojusze. Nobilici mogli zaoferować Rończykom nie tylko wspaniale rozwiniętą sztukę budownictwa i architektury, ale również medycynę i sztukę. Pałac w Empir Corkyia rozwinął się i rozrósł za czasów jej panownia niemal dwukrotnie, a bezpośrednio nad nim zawisł Lewitujący Pałac wybudowany na jednej ze słynnych Magnackich unoszących się skał należący do Nelesa.

Królowa Mayka dażyła Nelesa (Bernadin Delaney) zaufaniem i uczuciem. Niektórzy kronikarze powiadają, że był między nimi romans, co było też głównym powodem, dla którego królowa nie wyszła nigdy za mąż, mimo, że miała ku temu mnóstwo okazji. Bernadin powołał również specjalnie wyszkoloną armię do obrony murów Empir Corkyia. Armia ta nie została nigdy pobita. Rozpadła się dopiero po śmierci Nelesa.

Mayka przyczyniła się również do zwiększenia bezpieczeństwa większych traktów Rony dzięki kampanii przeciwko klanom barbarzyńskim plądrującym karawany kupców i pomniejsze miasteczka.

Mayka zmarła w swoich komnatach na chorobę serca w 1054 roku, a dworzanie po odbyciu dni żałobnych zaprosili do objęcia tronu Jazona Zollisa z Empir Est, bohatera wojny Magnatów.