-
Ludzie
-
-
-
- Chorus (Chor-Ris)
- Czarnoksiężnik Aure–Lis
- Dynastia Erisów
- Dyplomata Tsu–Ari
- Elena-Vela-Ris
- Eller-Ris
- Ganadia-Ris
- Gar–Gonn
- Harmonia (Harmona-Ris)
- Książę Erik-Vale-Ris
- Książę Tyr–Ros
- Lea–Kritos
- Niverdczycy
- Rodzina Yros
- Tal–Darim
- Tes–Tykles
- Zari
- Pokaż pozostałe artykuły ( 2 ) Schowaj treść
-
- Adanel
- Andora
- Arhaira "Cień Lasu"
- Bergrim
- Bermilion "Biały Prorok"
- Czarnoksiężnik Aure–Lis
- Duncan Zollis
- Dyplomata Tsu–Ari
- Einar Arrowhead "Ćma"
- Gar–Gonn
- H'azzan "Tarcza Królestwa"
- Jazon Bękart
- Jazon Zollis
- Khajala
- Kiyan "Łazik"
- Książę Tyr–Ros
- Lea–Kritos
- Lisica Emeria
- Maykar "Zwycięzca"
- Mel Arieta–Draft
- Rey Drakonis
- Sir Gawain
- Tal–Darim
- Tes–Tykles
- Zari
- Pokaż pozostałe artykuły ( 10 ) Schowaj treść
-
-
Miejsca
-
-
- "Smocze Królestwo"
- Erellan (Śródgrodzie)
- Górdom
- Gród Pielgrzymów
- Legendarni
- Leśny Gród
- Marcinowy Kocioł
- Miasto bez Nazwy
- Morze Północne
- Nowy Port
- Ołtarz Starożytnych
- Pański Portal
- Płaskogród
- Rada Starszych Śródgrodzia
- Samotnia Arty (Moldovarta)
- Śródmorze
- Świątynia Drakonisów
- Pokaż pozostałe artykuły ( 2 ) Schowaj treść
-
-
-
Przedmioty
-
Bestiariusz
-
Wydarzenia
Fionn Barais
Fionn Barais – a właściwie Fionbar-Ris, przedostatni z rodziny Erisów w Ronie, namiestnik królestwa Erellanu, mentor króla Septiela, pan protektor królestwa Erellanu w latach 982-1001, pierwszy spośród uczniów Nelesa, członek V Oddziału Legendarnych, inicjator i założyciel Kręgu Legendarytów kontynuującego cel Nelesa, dyplomata, polityk, rycerz Erellanu, właściciel miecza „Niszczyciel”. Żył i działał w drugiej połowie X i na początku XI wieku wg kalendarza Erellańskiego.
Zabrany z zamku Empir Corkyia jako młody chłopiec podczas najścia Elity Nelesa na króla Zellosa-Risa, podczas którego dokonał się zamach stanu, a zamek został zniszcozny. Młody Fionbar został ocalony i przygarnięty przez Nelesa i Maykara, a ci zabrali go do królestwa Erellanu. Chłopiec nie umiał wyjaśnić kim byli jego rodzice i co się z nimi stało, nie umiał też dobrze wymówić swojego imienia, stąd wzięto go za Fionna Baraisa i zaczęto wychowanie według kultury erellańskiej.
Neles słynął z przyjmowania jako swoich uczniów sieroty, uważał bowiem, że te nie są zainteresowane przynależnością, a ich umysły otwarte są na szerokie spektrum okoliczności. Fionn był pierwszym który przeszedł kompletne szkolenie Nelesa, które zresztą było nie tylko brutalne i intensywne, ale przede wszystkim wszechstronne. Neles wierzył, że prawdziwą mocą człowieka jest jego przygotowanie na wszelkie ewentualności i umiejętności zwyciężania na każdym polu. Właśnie taki stał się Fionn. Bardzo poważnie potraktował nauki mistrza i stosował je przez całe swoje życie. Też od Nelesa otrzymał miecz zwany Niszczycielem, którego wcześniejszym właścicielem był gwardzista suminicki i członek Oddziału Legendarnych, Zeneniasz. Miecz nasycony był magiczną mocą Legendarnego. Jego ostrze rozgrzewało się i czasem płonęło, tak że był w stanie stopić i złamać stal, która stanęła jemu naprzeciw. Oczywiście, by korzystać z mocy miecza należało wpierw znać podstawy magicznych arkanów, ale tego również młody Fionn nauczył się od Nelesa.
Wprowadzony na dwór Erellanu dzięki jego znajomości ze zmarłym już wówczas królem Maykarem, Fionn Barais szybko udowodnił swoje kompetencje, służąc najpierw jako pałacowy urzędnik, sekretarz, strateg, aż w końcu mentor królewicza Septiela i namiestnik królestwa. Był ceniony przez cały dwór za swoje umiejętności, mądrość i siłę charakteru. Ponadto namiestnik Barais parał się pisaniem poezji i pieśni.
Fionn Barais był nauczycielem Septiela. Ojciec królewicza, Maykar, pragnął by jego nauczycielem był Neles, jednak królowa nie zgodziła się obwiniając Nelesa za śmierć króla i inne nieszczęscia, jakie spadly na królestwo. Nie mogła jednak mieć nic przeciwko tak zacnemu człowiekowi jakim był namiestnik, stąd młody królewicz zaczerpnął tyle nauki Nelesa ile mógł jej zdobyć od pierwszego z jego uczniów. Septiel zresztą bardzo cenił sobie mądrości swego nauczyciela, mimo, że na głos nigdy tego nie przyznał. Jego czyny jednak świadczyły o tym, że faktycznie Barais zdążył nauczyć go tego, co najważniejsze.
Namiestnik Barais nie chował się przed konfliktami. Był pierwszym strategiem królestwa w czasach wojny Erellanu z Nobilitami ze wschodu i władającym nimi królem Wacharosem. Odbył nawet zwycięski pojedynek nad jednym z przybocznych rycerzy Wacharosa, sir Robertusem, uchraniając tym samym Śródgrodzie przed oblężeniem.
Po śmierci Nelesa, namiestnik Fionn Barais zapoczątkował Krąg Legendarytów, czyli kultystów Legend, który miał za zadanie kontynuować poszukiwania tzw. Klątwy Środka.
Zmarł w ataku zasadzce z rozkazu odrodzonego Sh’agili Alnemana. Mimo, że usiłowało go zatrzymać 20 zbrojnych żołnierzy, zmarł od trucizny. Pośmiertnie został uznany również za członka VI Oddziału Legendarnych, utworzonego przez króla Septiela dzień po śmierci namiestnika.
Fionn Barais nigdy nie dbał o odkrycie swojego prawdziwego pochodzenia. Zrobił to jego syn, Maykar.