Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Morze Północne

Morze Północne – morze położone pomiędzy Krainą Środka a Górami Podniebnymi określając jednocześnie granicę między tymi dwoma krajami. 

Erellan zyskał sobie dostęp do Morza Północnego w IV wieku erellańskim za czasów władania króla Erellana Eryi Drakonisa. Jego strategiczne znaczenie jest o tyle istotne, że umożliwia znaczny rozwój floty i handlu zagranicznego, które do tej pory ograniczone były do Morza Środkowego, którego znaczenie dla gospodarki Śródgrodzia i całego Erellanu jest znikome. Morze Śródziemne stanowi doskonałą bazę wypadową na morskie szlaki handlowe z Oświeconymi z Pahadan Ukalo, ale również z albaryjskimi  Nomadami, czy (co jest najbardziej lukratywne dla Erellanu) z Nobilitami z Empir Chor. Oprócz handlu zagranicznego, Morze Północne jest doskonałym miejscem dla rybaków i głównym zasobem Krainy Środka w ryby i owoce morza.

Przy południowym wybrzeżu Morza Północnego powstał port o prostej nazwie „Nowy Port”, który szybko rozrósł się do rozmiarów trzykrotnie większych od tego w Morzu Środkowym.