Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Anioły Rony

Anioły Rony — jak w ogóle wszystkie anioły, są bytami duchowymi i istnieją po to, by egzekwować wolę Stworzyciela. Nie wiadomo ile aniołów powstało z ręki Stworzyciela, ani w jaki sposób są przypisane do konkretnych sfer świata, natomiast w Ronie, czyli Sferze Środka znanych jest łącznie siedem postaci aniołów. A ponieważ Stworzyciel nie objawia swojej woli czy siebie samego ludziom, robią to aniołowie, czczeni odtąd niekiedy niczym niezależni bogowie.

Anioły są z pewnością najpotężniejszymi istotami, jakie można spotkać w Ronie. Nie mogą się im równać bohaterowie spośród Legendarnych, potężni czarodzieje, istoty magiczne ani nawet Starożytni powiernicy Kryształów. Anioły powstały na długo jeszcze przed ludźmi, a ich role zapisane zostały w boskiej księdze zanim jeszcze doszło do stworzenia ziemi i wszystkich jej sfer.

Do tych znanych aniołów należą:

Zohel wódz anielski, tzw. Anioł Zwycięstwa, który pojawia się na przełomie każdej epoki, by objawiać ludzkości rychłe zwycięstwo Stworzyciela. Mówi się, że Zohel na co dzień mieszka w Sferze Wyższej pośród Lewitujących Gór. Ma postać smoka o pierzastych skrzydłach. Różnie jest nazywany przez ludy Rony. Nobilici nazywają go Viktorem, Dzikie Plemiona Tarakotl, a Nomadzi Thueban.

Bokel  czyli Anioł Życia pod postacią pięknej kobiety ukazanej tak jak ją stworzono, czyli nago lub też przyodzianą w świetlistą suknię, albo też w rozliczne ozdoby spośród darów natury. Ludzie od zawsze modlili się do Bokel bardziej pod imieniem po prostu Matki lub Pani. Niekiedy mylono jej postać z osobą Żyworódki, czyli owianej tajemnicą córki proroka Dorromerona.

Mawetel  anioł Śmierci, którego zadaniem jest przeprowadzać dusze ludzkie z ziemskiego padołu, do bram Stworzyciela. Jest to postać znana ludziom bardziej pod imieniem Brat Śmierć, Kostucha, Ponury Żniwiarz itd.

Bakaszel Anioł Życzeń, który jak powiadają czarodzieje zamieszkuje nieprzejednane ostępy Sfery Magicznej, zarządzając całą magią w świecie i dbając o jej równowagę. Jego imię znane jest tylko najbardziej wtajemniczonym magom. Do niego również modlą sie wszyscy proszący o cud, ale też czarodzieje.

Kadurel również pod postacią kobiety, choć stworzonej z kamienia Anioł Ziemi, czy też Matka Ziemia to patronka przede wszystkim mieszkańców Sfery Niższej (dzisiejsi Barbarzyńcy), którzy będą ją czcić pod imieniem Golem.

Adanel Anioł Ludzi, zbuntowany anioł pod postacią kobiety, która stała się Egos, a więc tą złą, wrogiem ludzkości. Z początku jej zadaniem miało być prowadzenie ludzi ku oświeceniu i lepszemu poznaniu Stworzyciela, jednak po swoim buncie zapragnęła sama czci należnej bogu i zaczęła tworzyć swoje plugawe królestwo, sprowadzając do Rony okropne magiczne stwory i zniewalając ludzi. W każdej epoce Egos usiłuje pozbyć się ludzi ze Sfery Środka i przegonić ich do pozostałych sfer, by dzięki temu nie mogli połączyć swoich sił i stanowić dla niej zagrożenia. Wówczas mogłaby rządzić w świecie niepodzielnie.

Messadel Anioł Jedności, ostatni posłany przez Stworzyciela anioł, zaraz po buncie Adanel, która stała się Egos. Ludzkości znany pod postacią dzielnego wojownika z włócznią i mieczem. Zamieszkuje Sferę Światła wraz ze swymi skrzydlatymi sługami Niebianami a więc ludźmi wyzwolonymi całkowicie spod pokus Egos. Zadaniem Messadela jest naprawiać cokolwiek zniszczy Egos, stawać jej naprzeciw tak długo, aż w końcu przezwycięży ją całkowicie i świat powróci do pierwotnej harmonii, łącząc się w jedną Sferę, zamiast siedmiu.

Więcej na temat aniołów Rony można przeczytać w poszczególnych artykułach dotyczących każdego z nich z osobna.