Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Anioły Rony

Anioły Rony – jak w ogóle wszystkie anioły, są bytami duchowymi i istnieją po to, by egzekwować wolę Stworzyciela. Nie wiadomo ile aniołów powstało z ręki Stworzyciela, ani w jaki sposób są przypisane do konkretnych sfer świata, natomiast w Ronie, czyli Sferze Środka znanych jest łącznie siedem postaci aniołów. A ponieważ Stworzyciel nie objawia swojej woli czy siebie samego ludziom, robią to aniołowie, czczeni odtąd niekiedy niczym niezależni bogowie.

Anioły są z pewnością najpotężniejszymi istotami, jakie można spotkać w Ronie. Nie mogą się im równać bohaterowie spośród legendarnych, potężni czarodzieje, istoty magiczne ani nawet starożytni powiernicy Kryształów. Anioły powstały na długo jeszcze przed ludźmi, a ich role zapisane zostały w boskiej księdze zanim jeszcze doszło do stworzenia ziemi i wszystkich jej sfer.

Do tych znanych aniołów należą:

Zohel – wódz anielski, tzw. Anioł Zwycięstwa, który pojawia się na przełomie każdej epoki, by objawiać ludzkości rychłe zwycięstwo Stworzyciela. Mówi się, że Zohel na co dzień mieszka w Sferze Wyższej pośród Lewitujących Gór. Ma postać smoka o pierzastych skrzydłach. Różnie jest nazywany przez ludy Rony. Nobilici nazywają go Viktorem, Dzikie Plemiona – Tarakotl, a Nomadzi – Thueban.

Bokel – czyli Anioł Życia pod postacią pięknej kobiety ukazanej tak jak ją stworzono, czyli nago lub też przyodzianą w świetlistą suknię, albo też w rozliczne ozdoby spośród darów natury. Ludzie od zawsze modlili się do Bokel bardziej pod imieniem po prostu Matki lub Pani. Niekiedy mylono jej postać z osobą Żyworódki, czyli owianej tajemnicą córki proroka Dorromerona.

Mawetel – anioł Śmierci, którego zadaniem jest przeprowadzać dusze ludzkie z ziemskiego padołu, do bram Stworzyciela. Jest to postać znana ludziom bardziej pod imieniem Brat Śmierć, Kostucha, Ponury Żniwiarz itd.

Bakaszel – Anioł Życzeń, który jak powiadają czarodzieje, zamieszkuje nieprzejednane ostępy Sfery Magicznej zarządzając całą magią w świecie i dbając o jej równowagę. Jego imię znane jest tylko najbardziej wtajemniczonym magom. Do niego również modlą sie wszyscy proszący o cud, ale też czarodzieje.

Kadurel – również pod postacią kobiety, choć stworzonej z kamienia – Anioł Ziemi, czy też Matka Ziemia, to patronka przede wszystkim mieszkańców Sfery Niższej (dzisiejsi Barbarzyńcy), którzy będą ją czcić pod imieniem Golem.

Adanel – Anioł Ludzi, zbuntowany anioł pod postacią kobiety, która stała się Egos, a więc tą złą, wrogiem ludzkości. Z początku jej zadaniem miało być prowadzenie ludzi ku oświeceniu i lepszemu poznaniu Stworzyciela, jednak po swoim buncie zapragnęła sama czci należnej bogu i zaczęła tworzyć swoje plugawe królestwo spworadzając do Rony okropne magiczne stwory i zniewalając ludzi. W każdej epoce Egos usiłuje pozbyć się ludzi ze Sfery Środka i przegonić ich do pozostałych sfer, by dzieki temu nie mogli połączyć swoich sił i stanowić dla niej zagrożenia. Wówczas mogłaby rządzić w świecie niepodzielnie.

Messadel – Anioł Jedności – ostatni posłany przez Stworzyciela anioł, zaraz po buncie Adanel, która stała się Egos. Ludzkości znany pod postacią dzielnego wojwonika z włócznią i mieczem. Zamieszkuje Sferę Światła wraz ze swymi skrzydlatymi sługami – Niebianami, a więc ludźmi wyzwolonymi całkowicie spod pokus Egos. Zadaniem Messadela jest naprawiać cokolwiek zniszczy Egos, stawać jej naprzeciw tak długo, aż w końcu przezwycięży ją całkowicie i świat powróci do pierwotnej harmonii łącząc się w jedną Sferę, zamiast siedmiu.

Więcej na temat aniołów Rony można przeczytać w poszczególnych artykułach dotyczących każdego z nich z osobna.