Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Dreapci

 

Dreapci – z pewnością najmroczniejszy lud Rony, dzielący swoje pochodzenie z Oświeconymi poprzez Starożytnych. Dreapci około III wieku erellańskiego rozpoczęli tzw. Spór Magów w którym skłóciły się ze sobą trzy magiczne szkoły: Oświeconych, Mistyków i Prawdziwych (czyli właśnie Dreaptów). Doszło do wojny, w której Prawdziwi zostali przegnani z Gór Podniebnych i nazwani przez resztę Wygnańcami (stąd ich właśnie ta popularna nazwa). Osiedlili się na południu Rony w założonym przez siebie kraju Intunerik i stolicy Inceput Dreapta. Dreapci wierzą, że są spadkobiercami prawdziwej wiedzy dotyczącej magii i Rony. Strzegą bram do Sfery Cienia, gdzie mieszkają ich włodarze. Słyną z architektury, budownictwa, wydobycia złóż naturalnych, matematyki, nauki i handlu.

 

O DREAPTACH

 

To dziwny i samotny naród kroczący wśród ciemności złego świata. Nic więc dziwnego, że najczęściej można ich spotkać w najciemniejszych rejonach królestwa – gdzie mają swoją siedzibę. Jest to grupa, o której wiadomo najmniej.

Nie wiadomo skąd się wzięli, jakie są ich zwyczaje ani poglądy. Swoją tajemniczość chowają w zamkniętych ustach, których rzadko używają i wielkich kapturach oraz ciemnych strojach. W dawnych czasach, gdy wypowiedzieli wojnę Miastu Środka siali mrok i przerażenie, gdyż ich atak był tak zaskakujący, że nikt prócz Nelesa nie wiedział co robić. Jedną z nielicznych rzeczy, z których Wygnańcy są znani to ich dziwna i potężna magia używana najczęściej do łamania prawa i innych złych celów. Każdy podróżnik ma wstęp do Miasta Erellan, ale ponadto, Wygnańcy będą stronić od Legendarnych i nie będą mile widziani w ich obozie, za to znaleźli sojuszników w postaci przybyszów z Niverdu – tam będą mogli znaleźć schronienie i pomoc.

Właśnie dlatego najwięcej można spotkać tam Czarodziejów i Łotrzyków. Mają też całkiem sporo wojowników kryjących się w ciemnościach i czyhających na swe ofiary. Jeśli podróżują to zazwyczaj w ciszy i samotności, najchętniej tuż po zmroku lub jeszcze przed świtem. Nie wiedzieć czemu ta szarówka, bez jasnych blasków słońca zdaje się im najprzyjemniejszą porą. Wygnańcy nie żywią urazy do całego świata, ale z pewnością do Oświeconych, których blask i jasność przysparza o mdłości. Odkąd ich drogi rozeszły się nigdy już nie widziano wygnańca i oświeconego rozmawiających ze sobą.

 

KRÓTKA HISTORIA DREAPTÓW

 

Ten magiczny lud, choć jest niewielki, odcisnął spore piętno tak na Erellanie, jak i na całej Ronie. Stało się to za sprawą jego pamiętliwej i nieustępliwej naturze, bowiem jeszcze na początku bieżącej ery, gdy ludy wędrowały i szukały swego miejsca w świecie, wybuchła sprzeczka z ludem Oświeconych, którzy chcieli przede wszystkim pokoju. Tamci zaś doszukiwali się w magii i potęgi i za wszelką cenę, nawet śmierci innych usiłowali powrócić do stanu nieśmiertelności, jaki należał się pierwszym ludziom.

Dreapci – bo tak lubili się nazywać rozpoczęli walkę o słuszność poglądów i ją przegrali. Znienawidzili Oświeconych i Legendarnego Artę. Odeszli jak najdalej od Gór Podniebnych, do miejsca niezamieszkałego i nieznanego przez ludzi, do lasów ciemnych, ponurych i ukrytych. Tam załozyli swoją stolicę – Inceput Dreapta i rozbudowywali ją planując wciąż zemstę. A że byli ludem światłym i dobrze wykształconym, szybko rośli w siłę ponaglani swoją nienawiścią. Tam, całkowicie oddzieleni od innych ludów zdziwaczeli, a niektórzy nawet odeszli od zmysłów. Nie ujawniali się nikomu aż do czasów ostatnich 150 lat, kiedy uznali, że już jest czas aby wyruszyć na podbój Rony. Zaczęli oczywiście od Oświeconych, ale nie ominęli też Królestwa Erellanu i to był ich błąd, ponieważ dowódcą sił zbrojnych Środka był w tym czasie Neles – największy spośród bohaterów w całej historii Rony. Król Wygnańców – Ichwasz, zginął z rąk Nelesa i Króla Maykara Jednorękiego. Nie da się jednak ukryć, że trwoga, jaką rzucili na całą Ronę nigdy nie była większa i chyba dopiero nadejście Niverdczyków przywołuje tę samą złowrogą aurę.

Neles podpisał pokój z Wygnańcami, a nowym królem został Ebraisz I. Ten z kolei rządził skrywając swe zamiary, ale zachowując lojalność wobec Erellanu aż do swojej śmierci. Obecnie w krainie Wygnańców rządzi Ebraisz III Skrzydlaty, wnuk Ebraisza I, panujący nad Dreaptami ze Sfery Cienia.