Jakiej wiedzy szukasz, Podróżniku?
< Wszystkie wpisy
Drukuj

Kryształ Siły

 

Kryształ Siły – Crystallo Forti – jeden z najpotężniejszych artefaktów na starym kontynencie, jeśli nie w ogóle w całej Sferze Środka. Jest to sporej wielkości Kryształ świecący krwisto czerwonym blaskiem, częśc wielkiego Kryształu Wiecznej Mocy. Według przekazów Kryształ Siły miał mieć moc obdarzenia nieporównywalną siłą swojego posiadacza, magiczną lub fizyczną w zależności od umiejętności o potrzeb osoby dzierżącej Kryształ. Oryginalnie należał do Straszliwego Norigona, a całej Ronie ujawnił się dopiero w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Dot. wszystkich kryształów:
Jeden z tzw. przez współczesnych Kryształów Nieskończonej Mocy Magicznej będącej odłamkiem Kryształu Wiecznej Mocy stworzonego przez Dorromerona – najstarszego z ludzi proroka. Według legendy Dorromeron miał stworzyć własną mocą wspaniały kryształ i oddać go w użytkowanie mieszkańcom Rony. Jednakże, gdy ludzie pokłócili się o wykorzydtanie kryształu, Dorromeron rozbił Kryształ, a ten podzielił się na cztery (a według niektórych źródeł 5 części). Odłamki Kryształu dostały się jeden córce Dorromerona – Vivienne, a kolejne “Czwórce, która powróciła”, czyli: Davorce, Okulusowi, Eller-Risowi i Straszliwemu Norginowi. Kryształy zabłysnęły światłem w kolorze odzwierciedlającym duszę danej osoby. Kryształ Vivienne zabłysnął na zielono, Davorki na złoto, Okulusa na błękitno, Eller-Risa na czarno, a Norigona na czerwono. Odłamki kryształów, zwane później Kryształami Nieskończonej Mocy Magicznej miały różnić się od innych magicznych artefaktów znanych w Ronie tym, że ich moc miała być niewyczerpana, a z ich użyciem można było tworzyć tzw. magiczny pył ze zmielonych kryształów o tej samej barwie. Pył ze złotego kryształu nosi nazwę ditius, z zielonego vivitus, z czerwonego fortius, z czarnego mortius, a z niebieskiego auxilius. Istnienie kryształów do niedawna jeszcze pozostawało legendą znaną jedynie w Akademii Magicznej Otesz Mistika w Suma Drevisz, ale za sprawą Nelesa został odkryty jeden z kryształów, był to Kryształ Fortuny. Wkrótce w Erellanie zaczęły pojawiać się kolejne kryształy, co magowie uznali za zły omen, a w królestwie coraz częściej słyszy się głosy o rychłym nadejściu końca świata.

Kryształ siły dał Norigonowi siłę ponad miarę, a żaden z żyjących wojowników nie mógł się z nim równać. Kryształ również wydłużył życie Norigona tak, że nie mógł umrzeć ze starości. Norigon urósł do rozmiaru olbrzymów, jego skóra stała się ciemna i twarda, a oczy zapłonęły płomieniami gniewu. Z wściekłości na Dorromerona, postanowił przekopać jego posiadłości w poszukiwaniu Słowa Stworzyciela. Zebrał swoich popleczników i wszystkich, którzy przelękli się jego siłą i straszną posturą. Jednak, gdy w swoim gniewie i zapalczywości Norigon kopał coraz to głębsze doły i tunele, zgubił pewnego dnia swój kryształ gdzieś w ziemi. Obserwując to Okulus zamknął Norigona w podizemiach pieczętując wrota swoim własnym Kryształem. Kryształ Siły zaś pozostał gdzieś tam w podziemiach nieodnaleziony przez nikogo, do czasu aż nastały wojny nomadzkie, a pod Miastem bez Nazwy (późniejszym Śródgrodziem) spoczęli wojownicy albaryjscy wraz ze swym wodzem Sh’agilą Alnemanem. Wówczas Kryształ Siły potęgując pragnienie wojny i zemsty nie pozwolił żołnierzom zasnąć zasklepiając ich rany i obdarzając siłą do życia, póki nie zwyciężą przegranej dawno wojny. Przeklęci kryształem żołnierze pozostawali w podziamiach w kurhanie do czasu, aż zginęła Davorka z rąk Nelesa. Wtedy Norigon zapragnął wyjść z podziemi wywołując potężne wstrząsy pod miastem. To zmotywowało przeklętych do wyjścia na powierzchnię w obawie przed tym, co spoczywało już niespokojnie pod nimi. W wojnie, która nadeszła z tego powodu, zginęło wielu wojowników, tak żywych, jak i przeklętych. Kryształ Siły jednak odebrał Sh’agili Oki – namiestnik Erellanu, a następnie ukrył go w swoim obserwatorium. By móc zwyciężyć na wojnie, Oki przekazał kryształ czarodziejowi Jarindzie, którego moc wystrzeliła w górę tak, że stał się najpotężniejszym czarodziejem Rony. Dzięki temu obrońcy Erellanu zdołali pokonać Sh’agilę i jego ludzi, a trzy lata później również Straszliwego Norigona, który pragnął odzyskać swój zaginiony kryształ. Bez jego mocy w swoich rękach jednak nie zdołał przemóc obrońców z VII Oddziału Legendarnych z Jarindą na czele. Kryształ Siły do tej pory znajduje się w posiadaniu Jarindy i może stanowić ostatnią linię obrony przeciwko nadciągającemu cesarzowi zza morza.